Till havs Upprätthållandet av den egna funktionsförmågan vid bekämpning av miljöskador

Bekämpning av miljöskador på havsområden hör till Gränsbevakningsväsendets uppgifter. Bekämpningsberedskapen upprätthålls bland annat på sjöbevakningssektionernas utsjöbevakningsfartyg, där fokus i verksamheten ligger på att begränsa oljeutsläpp och samla upp olja ur havet. Oberoende av mängden eller typen av oljeutsläpp tar bekämpningsarbetet sin tid, och de sjöbevakare som utför arbetet kan eventuellt exponeras för giftiga gaser och oljestänk under tiden. Därför innefattar bekämpningsberedskapen även att man ser till att upprätthålla den egna funktionsförmågan så att uppdragen kan utföras.
Besättningen på bevakningsfartyget Uisko övade säkerställning och upprätthållande av sin egen verksamhet under ett långvarigt oljebekämpningsuppdrag. Temat för övningen var korrekt användning av skyddsutrustning – hur man känner igen utrustningens skyddsegenskaper, hur man klär på och av sig den efter användning samt främjande av förståelsen för att skyddet som utrustningen ger är övergående. Som ett andra tema övade besättningen att dela in fartyget i sektioner enligt principen förorenad/ren, för att undvika att kontaminera hela fartyget och därmed exponera hela besättningen för skadliga föroreningar.
Smutsig, grå och ren
Indelningen fungerar i huvuddrag så att hela fartygets däck antas vara förorenat område, där man endast kan röra sig i begränsad omfattning och endast arbeta klädd i skyddsutrustning som ska kläs på inne i fartyget, alltså i ett rent utrymme. Förflyttning från förorenat till rent utrymme sker enbart längs en enda rutt, där man först sköljer av sig i en utomhusdusch med utrustningen på, varefter man tar av sig den i ett ”grått” område på ett sådant sätt som minimerar beröringen med sådan skyddsutrustning som sedan ska slängas. En del av utrustningen måste ändå tvättas noggrant i detta område för att sedan återanvändas.
Stänk, alltså fysisk smuts, är ändå inte det enda giftet som man försöker hålla utanför fartygets inre utrymmen. Olja förångas lätt under soliga förhållanden och därför kan även luften i närheten av ett oljeutsläpp vara giftig. För att hålla inomhusluften i fartyget ren kan man skapa övertryck inombords genom att stänga alla ventilationskanaler förutom fläktventilationen, vars inloppsluft går att rena med hjälp av filter.
Genom de ovannämnda åtgärderna och rotation av personalen kan ett bevakningsfartyg genomföra långvariga maritima bekämpningsuppdrag i utsläppsområden utan att äventyra med besättningens hälsa.