Till havs Att kombinera tävlingsidrott med arbetet som sjöbevakare
Personal som innehar militära tjänster vid Gränsbevakningsväsendet kan delta i internationella militäridrottstävlingar och representera Finland i olika grenar i Försvarsmaktens lag. Samarbetet med Försvarsmakten är tätt i synnerhet i fråga om militära idrottsgrenar, som gevärsskytte, och gör det möjligt att träna målinriktat för att uppnå internationell nivå. Militära idrottstävlingar ordnas årligen runt om i världen, och bara de som innehar en militär tjänst kan delta.
När det gäller tävlingsidrott utgör själva tävlingarna bara en liten del av helheten. Största delen av tiden går till att träna dagligen, utveckla den fysiska prestationsförmågan, öva grenteknik samt förbereda sig inför tävlingar. Man måste vara ihärdig, målorienterad och hängiven för att nå framgång, men arbetsgivarens stöd och möjligheten att få arbetslivet och träningen att gå ihop är lika viktiga aspekter.
De tjänstemän som arbetar med operativa uppgifter vid sjöbevakningssektionen har huvudsakligen periodarbete, vilket gör att man effektivt kan planera in träningen kring arbetsskiften. Den flexibla planeringen av arbetstiden gör det möjligt att delta i tävlingar och träningsläger. Att upprätthålla hög funktionsförmåga och utveckla sin kompetens, vilket Gränsbevakningsväsendet uppmuntrar sin personal att göra, lägger en bra grund även för målinriktat tävlande.
Det ingår flera olika grenar i Försvarsmaktens internationella träningsverksamhet, såsom skytte, kampsporter, militär femkamp och orientering. Själv kom jag in i Försvarsmaktens internationella skyttelag för ungefär åtta månader sedan. Jag hade slutat med skyttehobbyn ungefär tio år tidigare, men lagmedlemmarna uppmuntrade mig att återvända till grenen. Nu när jag börjat med skytte igen har jag fått ny ambition samt bättre koncentrationsförmåga och stresstålighet.
För min del har det gått bra att delta i träningsläger och tävlingar vid sidan av arbetet. Träningslägren i synnerhet har varit väldigt värdefulla efter den långa pausen, eftersom det i laget ingår många erfarna idrottare som har gett mig viktigt stöd och betydelsefulla lärdomar. En sådan omgivning gör det möjligt att utveckla sig på ett sätt som hade varit svårt att uppnå ensam.
Arbetet som sjöbevakare och gevärsskytte som hobby kompletterar varandra på många sätt. Förmåga att koncentrera sig, tåla stress, hantera vapen säkert samt att fatta exakta beslut under snabbt växlande situationer accentueras i båda. Att kombinera jobb och idrott främjar samma slags egenskaper som behövs både vid krävande operativa sjöbevakningsuppdrag och på de internationella tävlingsbanorna. Målinriktad idrott är så vis inte bara en hobby utan bidrar också till att utveckla sig yrkesmässigt och upprätthålla funktionsförmågan i arbetet som sjöbevakare.